Balingradas, kaip įprastai vadiname netradiciniam ugdymui skirtą Pal. Teofiliaus Matulionio gimnazijos erdvę Balingrade, Švenčionių raj., yra inovatyvaus ugdymo erdvė, kurią gimnazijai panaudos teisėmis suteikia Vilniaus arkivyskupija. Ši sodyba yra visapusiškam vertybiniam ir akademiniam ugdymui skirta erdvė. Joje organizuojamos vasaros stovyklos, klasių teminės išvykos, integruotos dalykinės pamokos, socialinio-emocinio intelekto ugdymo užsiėmimai, klasių komandos formavimo išvykos ir pan. Gyvenimas bendruomenėje čia patiriamas per bendrą buitį, bendrą problemų sprendimą, yra ugdomosios veiklos dalis. Mokiniai, būdami pasitraukę iš kasdienio miesto ritmo ir įprastų situacijų, gali reflektuoti savo patirtį kartu su bendraamžiais ir savo mokytojais. Gamtos aplinka ir pasitraukimas iš miesto yra palankus asmens vidujiškumo, o po to ir tikėjimo ugdymui, religinei patirčiai. Siekiame, kad šie namai būtų ekologiška sodyba, kurioje mokiniai ir mokytojai patirtų darnų santykį su aplinka, būtų gerbiama ir saugoma aplinka, o per ją pažįstamas ir pats Kūrėjas.
Ugdomosios erdvės organizavimo ir panaudojimo principai:
- Darna su aplinka;
- Įtrauktumas ir dalyvavimas (visų mokinių, tame tarpe ir turinčių specialiuosius poreikius, tėvų, mokytojų, vietos bendruomenės);
- Vidujiškumas ir dievoieška;
- Bendruomeniškumas;
- Pažinimas ir mokymasis;
- Asmeninės atsakomybės skatinimas.
Visa tai yra įgyvendinama per netradicines pamokas, rekolekcijas, socialines veiklas, bendruomenės susibūrimus, eksperimentinio ir patyriminio ugdymo veiklas, seminarus, stovyklas ir t.t. Siekiant, kad namas kuo daugiau pasitarnautų ugdymo tikslams, numačius ir konkrečiai apibrėžus sąlygas bei taisykles, jis yra naudojamas ir kitų ugdymo bei krikščioniškų bendruomenių tikslams.
Esame dėkingi tėvų bendruomenei, visiems savanoriams ir geradariams, kurie prisideda prie ugdymo sąlygų gerinimo šioje sodyboje.